Domů » Recruitment » Co vám může říct psychodiagnostika při výběru nových zaměstnanců?

Co vám může říct psychodiagnostika při výběru nových zaměstnanců?

Nejčastější úskalí při přijímání nových pracovníků, kde kvalitní psychologické testování může být velmi užitečné

Několik příkladů a využití testu NEO-PI-R, neboli BIG FIVE (neuroticismus, extraverze, otevřenost ke zkušenosti, přívětivost, svědomitost) charakteristik pro personální práci.

  1. „Herec“

Je to velmi komunikativní kandidát, nemá problém vystoupit, jeví se jako otevřený a vstřícný, rád se baví s druhými.

Náš předpoklad: Bude ochotný komunikovat napříč spektry ve firmě, bude se umět prosadit, bude dobrý prezentátor, bude přínosem pro otevřenou komunikaci.

Naše zklamání: Když nastoupí, ukáže se, že jeho komunikativnost je zaměřena více na něho samotného, že se sice velmi rád pobaví „v kuchyňce“, je opravdu otevřený, ale tam, kde o nic nejde, a pokud má něco opravdu vyřešit v rámci projektu nebo týmu, tam se stáhne. Pokud není nadřízeným donucen, tak nemá chuť řešit problémy s druhými. Jeho aktivita v komunikaci je doopravdy malá.

Dobrý psychologický osobnostní test ukáže, zda vnitřní míra extraverze opravdu odpovídá danému chování. I introverti se umí projevit jako velmi dobří komunikátoři, společníci, ale v dlouhodobém měřítku je jejich míra ochoty komunikovat nižší, jsou opatrnější, nechtějí jít do rizika, často potřebují při důležitých rozhodnutí více času a mnoho informací.

Test ukáže, zda dokáže být kandidát opravdu asertivní, aktivní, zda si dokáže najít cestu, zda jeho sebedůvěra je podložena emocionální vyrovnaností, pak se dá odhadnout, že bude umět prosazovat i nepříjemné záležitosti, bude umět jít i do komunikačního rizika.

  1. „Týmový hráč“

Spolupracuje, snaží se nacházet společná řešení, zdá se, že naslouchá, umí povzbudit, vytváří velmi dobrou atmosféru.

Náš předpoklad: To bude ten pravý vedoucí do našeho rozhádaného týmu, ten to dá vše dohromady, usměrní a vytvoří dobrý tým.

Naše zklamání: Týmovost až příliš velká, snaha všem vyhovět a se všemi být zadobře nakonec nic neřeší. Ti dobří jsou rozladěni a ti slabí se „vezou“ dál. V týmu se vytvořily silné koalice, atmosféra se nevyčistila…

Pokud se v psychologickém ohodnocení tento člověk ukáže jako výrazně zaměřený na vztahy, má velkou potřebu harmonie a až závislosti na názoru druhých lidí, určitě bude oblíben, ale takovéto zaměření jde v osobnosti často proti dominanci, proti schopnosti prosadit se. Takže bude oblíben, ale prosadit nepopulární opatření, změnu, která nebude vítaná, bude pro takového člověka velmi těžké. Dokáže dobře pracovat tam, kde nejsou spory, kde nedochází k náročným situacím.

  1. „Zvládne všechno“

Odolnost vůči stresu je jedna z dimenzí, která se dá hůře poznat v chování, někdy nás chování silně klame.

Náš předpoklad: Suverén, uměl zvládnout bez trémy a viditelných znaků stresu pohovor, projevoval se přirozeně, žádný náznak nervozity. Velmi dobrá sebekontrola, která v rámci krátkého rozhovoru, ale i v rámci assessment centra může být jen dobře naučená. Tato sebekontrola je samozřejmě velmi vítaná i v každodenním životě, ale jak to bude doopravdy pod každodenním tlakem?

Naše zklamání: Tento kandidát pod tlakem práce, času, lidí nakonec selhává, není tak produktivní, potřebuje čas a informace k rozhodnutí, dlouho o všem přemýšlí, je nejistý. Nebo naopak výrazná sebejistota přerostla v nerespektování druhých. Nenaslouchá, je přesvědčen pouze o své pravdě, projevuje se nepřátelsky.

Psychologicko-profesní diagnostika ukáže míru odolnosti vůči stresu a její složení. Zda je kandidát úzkostný, depresivní, a pak si náročné situace vztahuje na sebe a selhává pod tlakem tím, že je nejistý a upozaděný; nebo má kandidát tendenci spíše stres kompenzovat hostilním a agresivním jednáním. Umí ukázat rozdíl mezi odolností vůči stresu, která je brána jako vnitřní energie a schopností s touto energií pracovat.

Přejeme všem uživatelům kvalitních psychologických testů a dotazníků, aby nechávali více rozhodování na odborných psycholozích. A hlavně, aby jim tyto metody přinášely to správné poznání osobnosti, aby dokázaly podpořit jejich zdravý úsudek a byly kvalitním pomocníkem při všech náročných rozhodováních o lidech a jejich dalších „osudech“.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ACE Consulting s.r.o.
Konviktská 24, 110 00 Praha 1

telefon: +420 222 005 105, +420 222 005 113
e-mail: info@ace-consulting.cz

Obchodní rejstřík: IČ: 25679457,
Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 60559.